Enten du selger produkter eller tjenester er det å viktig å være tilgjengelig på nett. Det finnes flere løsninger for å opprette nettbutikk, både for nybegynnere og mer erfarne brukere. I denne artikkelen tar vi for oss hvordan du går frem for å starte nettbutikk.
Sikre deg domener og brukernavn
Det første du bør gjøre er å reservere de domene du ønsker å bruke for nettbutikken. Avhengig av hvilket marked du henvender deg til vil du gjerne behøve både .no, .com, .se og .dk for eksempel. Dersom nettbutikken har et navn med æ, ø eller å bør du ha alle varianter med ae, o og a/aa i tillegg slik at du er sikker på at dine kunder finner deg.
Utenom å sikre navnet på nettbutikken hos Brønnøysund og domeneleverandør bør du sikre deg navnet på sosiale medier. Salg foregår på nettsiden din mens mye av markedsføringen foregår via sosiale medier.


Hvorvidt du bør bruke andre sosiale medier som Instagram, Pinterest og SnapChat avhenger om brukerne av disse mediene er i målgruppen din. Dersom du har planer om å vise produktvideoer bør du absolutt også få deg en YouTube-bruker. Det er viktig å opprette disse kontoene så kjapt som mulig for å sikre deg brukernavnet du ønsker.
Ikke overdriv. Vet du at du ikke klarer å vedlikeholde så mange kontoer så hold deg til kun Facebook. Det er viktigere at profilen blir oppdatert jevnlig med nye innlegg og henvendelser får svar raskt enn det at man er i så mange kanaler som mulig.
Lag landingsside
Når du har sikret deg domene(ne) du ønsker bør du få ut innhold på nettsiden. Det er viktig å begynne å bygge merkevaren din samtidig og la søkeroboter som Google begynne å finne deg. I påvente av nettbutikken skal bli klar bør du legge ut en landingsside. Denne siden gir besøkende muligheten for å melde seg på fremtidige nyhetsbrev. Slik begynner du å sanke inn potensielle kunder, før lansering til og med.
Alle webhotell (og domeneparkeringer) hos PRO ISP har mulighet for å opprette en gratis enkel nettside hvor du kan sette opp en landingsside. Nedenfor ser du en enkel landingsside hvor besøkende kan legge igjen sin epost. Det tok ca. 5 minutter å sette opp siden.


Gjør nettbutikken synlig for Google
For at nettsiden din skal være synlig for Google bør du optimalisere både nettsiden og nettbutikken din. Dette kalles SEO – «search engine optimization» eller søkemotoroptimalisering på godt norsk. Du bør gjøre det så enkelt som mulig for søkemotorer å koble siden din med potensielle kunder.
Søk på bedrifter som minner om din egen og se hvilke ord som skiller seg ut. Bruk disse når du skal optimalisere. Les mer om SEO: «SEO – hva skal jeg med det?».
Valg av løsning
Det finnes løsninger for å starte nettbutikk for alle typer brukere, uansett om du er helt ny i IT-verdenen eller har jobbet i tiår med nettsider og nettbutikker. Vi tar for oss noen av de største løsningen som er tilgjengelig på markedet og hvilke løsninger som passer for hvem. Alle alternativene kan brukes på våre webhotell og de fleste installeres enkelt med kun ett par klikk.
Nettsidebyggeren
Dersom du er relativt ny når det gjelder nettsider vil vi anbefale å bruke PRO ISP sin nye nettsidebygger som inkluderer moduler for nettbutikk. Det finnes to ulike løsninger inn nettsidebyggeren, en enkel og en mer avansert som kobles opp mot «Ecwid».
I den enkle modulen vil du kunne administrere kategorier, produkter og frakt. Denne modulen gjør det også mulig å bruke diverse betalings- og fraktløsninger. Modulen gjør det enkelt å få opp nettbutikken på noen få timer.
Den mer avanserte modulen kobles opp mot Ecwid og vil gi mulighet for at nettbutikken kan ta imot bestillinger på få minutter. Design og oppsett gjør du via nettsidebyggeren mens administrering av produkter og bestillinger gjøres via Ecwid sine nettsider. Du kan koble Facebook siden til Ecwid slik at nettbutikken blir tilgjengelig via Facebook. OBS: Man får kun 10 produkter i gratisversjonen til Ecwid, om du har flere produkter enn dette kommer det ekstra kostnader fra deres side (se her).
Nettsidebyggeren sørger for at du får en komplett webløsning uten behov for kunnskap eller vedlikehold da vi tar av oss all sikkerhet relatert til løsningen. Du kan teste nettsidebyggeren GRATIS i 30 dager.
WooCommerce
WooCommerce er i bunn og grunn en kraftig nettbutikkløsning pakket inn som en utvidelse til WordPress. 28% av alle nettbutikker verden over benytter seg av WooCommerce. Inkludert i løsningen finnes det mulighet for å bruke både PayPal, faktura, registrering av merverdi og opptil flere fraktmetoder som du selv enkelt setter opp. WooCommerce kan enkelt utvides med flere betalingsløsninger, frakt, rapportering og optimalisering. Alle utvidelsene henter du fra WordPress sitt bibliotek for utvidelser. Løsningen kan brukes av alle, både nybegynnere og erfarne brukere. Du kan lese mer om oppsett og bruk av WooCommerce i: «WooCommerce – Start nettbutikk på 1-2-3».
Magento
Magento har vært på markedet i flere år og er anbefalt for større bedrifter med egne utviklere og mye erfaring. Magento kan med ett par klikk settes opp på webhotell hos PRO ISP via cPanel. Med Magento får man tilgang til ett stort utvalg av tunge funksjoner. Installasjonen støtter omtrent alle krav man måtte ha, har god rapporteringsfunksjon og ett helt ok grensesnitt som gjerne tar litt tid å bli kjent med. Det meste du måtte ha installert som utvidelser i andre løsninger er allerede innebygd i Magento. Du får tilgang til å lage nyhetsbrev, full oversikt over alle salg og besøkende samt mulighet for å sette opp merverdi og fraktmuligheter. Butikken er laget for salg av fysiske varer, men kan også brukes for å selge tjenester. Vi har også egne Enterprise webhotell spesielt beregnet for Magento for å gi raske sidevisninger siden Magento ofte krever en del ekstra ressurser sammenlignet med andre løsninger.
Magento krever generelt mer ressurser så du må ofte gå for et kraftigere webhotell enn de andre nettbutikkene, og vi anbefaler da spesielt Enterprise webhotell som har LiteMage for ekstrem ytelse.
Prestashop
Denne løsningen for nettbutikk ble startet i 2005 og er en av verdens mest populære løsninger for nettbutikk. Over 250 000 nettsider i aktiv drift benytter Prestashop. Prestashop kan også installeres rett fra cPanel med ett par klikk og er beregnet for både små og store selskap. Med over 300 innebygde funksjoner er du dekket med det meste du trenger for å åpne en nettbutikk. Tema bør du kjøpe utenom da det som følger med kan være for enkelt og kjedelig for de fleste.
Oppsummering
Vi anbefaler å teste de forskjellige systemene for å se hva som fungerer best for deg. Avhengig av hvilke behov du har vil det være stor forskjell i pris.
I WooCommerce får du de fleste utvidelsene du måtte trenge (for eksempel Stripe som betalingsløsning), men mange av disse tilbyr også premiumversjoner. For PrestaShop og Magento kan kostnadene fort øke for å få de funksjonene du behøver. Magento krever generelt mer ressurser så du må ofte gå for et kraftigere webhotell enn de andre nettbutikkene, og vi anbefaler da spesielt Enterprise webhotell som har LiteMage for ekstrem ytelse.
Vurder hvor mye salg du skal ha, hvor mange produkter og test deg frem for å finne løsningen som passer best for deg.